Intresseföreningen Gargnäs Behövs är en ideell förening som bildades 1986.
Föreningens mål är att tillvarata idéer och initiativ som utvecklar vår bygd.

 Föreningens styrelse

Ordförande Anders Grundström 070-5808391 anders@garga.se
Kassör Lage Bengtsson 070-2706765 lage.bengtsson@gmail.com
Kyrkan Eivor Eriksson   eivor-e@algonet.se
Byamännen Lars-Göran Holmlund 070-6543896 lars-goran.holmlund@telia.com
Lapplands flygsällskap Östen Dahlström 070-6072732 osten_dahlstrom@hotmail.com
Motorklubben Laila Backman 070-5488763 laila.backman@sorsele.se
Fiskevårdsområdet Patrik Näsström  070-2489343  patrik.nasstrom@sorselenet.se
Gargnäs viltvårdsområde Ann Christine Lindberg  070-5827541  kinna_lindberg@hotmail.com
Gargnäs hembygdsgård Lena Hennström  070-2256776  hennström_lena@hotmail.com
Ungdom Tina Ammerlind 070-703386188 t_ammerlind@hotmail.com
Extra resurs Styrbjörn Lind 070-2418901 styrbjornlind@yahoo.se